Pos Sisteminin İşleyişi

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

posnedir3-190x190Pos teknolojisi başlıca mağaza, süpermarket, restoran gibi satın alma alanlarında kullanılmaktadır. Bir müşteri bir ürün satın aldığında ve tutarı ödemek istediğinde, sistem satın alma detaylarını (zamanını tarih ve mağaza bilgileri vs.) daha sonra çeşitli raporlarda kullanabilmek amacıyla sisteminde bulunan veri tabanına kaydeder.

Günümüzde küçük ya da büyük perakendelerin hepsi müşterilerin satın aldığı malın takibini kolayca yapabilmektedir. Perakendeciler bu sistemle birlikte kısa bir zamanda kendi şubelerinde sattıkları bütün ürünlerin kayıtlarını tutabildikleri gibi, başka şubelerde satılan ürünlerin satışlarını karşılaştırabilmekteler.

POS sistemi genellikle bilgisayar sisteminin terminaline bağlı bir barkod okuyucuyla, infrared barkod okuyucularla ve bir kasayla birlikte çalışır. Örneğin bir markete gidildiğinde kasiyer alınan parçaları öncelikle infrared (kızılötesi) barkod okuyucuyla tarar, eş zamanlı olarak müşteri aldığı ürünün fiyatını görebilir. Bunun yanında daha sonra analizin yapılabilmesi için marka ismi, ürün büyüklüğü ve benzeri birçok bilgiyi sistemine kaydeder. Barkod sistemiyle hem müşteriler hızlı ve güvenilir satın alma yaparak satın aldığı ürünlerin takibini yapabilir hem de perakendeci daha sonra analizler yapabilmek için bilgilerini kaydetmiş olur.

İşletmede kurulan yerel ağ aracılığı ile sabit terminaller, mobil terminaller ve üretim noktalarındaki yazıcılar arasındaki haberleşme sağlanır. Satış bilgileri gerek işletmede yerel olarak, gerekse herhangi bir uzak noktadan raporlama programı ile toplanır. Bu raporlar sayesinde işletme sahibi, işletme işleyişine ait tüm verilere ulaşma imkanına sahip olur. Kontrol işlemlerini kısa sürede ve kolayca gerçekleştirebilir.

POS sistemine her geçen gün yeni bir yenilik eklenerek güçlendirilmeye devam ediyor. Birçok işletme bu sistemle müşteri ödüllendirme programına başlayarak, müşterilerinin takibini de yapabiliyor. Ayrıca kredi kartları da marketler için iyi veri kaynakları. İşletme çalışanları müşterinin isim bilgilerinin yanında birçok bilgiye de bu yöntemle kolayca ulaşabilmekteler. Bu değişikliklerle işletmeler müşterilerine odaklanıp onların profillerine göre pazarlama çalışmaları sürdürebilmekteler.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]