posnedir21‘POS’, İngilizce ‘Point of Sale’ kelime grubunun baş harflerinden oluşan, Türkçe kullanımda ‘Satış Terminali’ olarak yer alan terimin kısaltmasıdır.

Otel, restoran, cafe, bar, fastfood gibi perakende ve konuk ağırlama sektöründe sıkça kullanılan elektronik araçların oluşturduğu bir sistem olan POS sistemleri bugün mağaza ve şubelerin olmazsa olmazlarıdır.

Pos sisteminin tarihi ‘yazarkasa’ya dayanmaktadır. Başlangıçta sadece fiş kesme fonksiyonu ile işleyen yazarkasa, tarih içinde teknolojinin gelişmesine paralel olarak birçok işlevi yerine getirebilen Pos sistemlerinin bir parçası olmuştur. İlk elektronik yazarkasalar, kişisel yazılımların içerisine programlanmıştır. Bu elektronik yazarkasalar çok kısıtlı iletişim yeteneklerine ve fonksiyonlarına sahiptiler.

Bir ilk olarak, 1973 yılının Ağustos ayında dünyanın önde gelen bilgisayar şirketlerinden bir tanesi, mağaza kontrolü yapan ana bir bilgisayar için gerekli olan mağaza sistemlerini ürettiğini duyurdu.

Buna karşın ilk Pos Sistemi, 1974 yılının ortalarında NewJersey’de bulunan Patmark ve Dillards mağazalarında kullanıldı. Bu POS Sistemi, perakendecilerin daha yaratıcı olabilmelerine olanak sağladı.

1979 yılında New York’da bulunan Gene Mosher’in Old Canal Cafe’sinde Mosher tarafından yazılan POS Yazılımı kullanıyordu. Restoran’ın kapısından giren müşterinin siparişi girişte bu yazılım ile alınıyordu, alınan siparişler bir yazıcı yardımıyla mutfakta yazdırılıyordu, dolayısıyla müşteriler masalarına gittiklerinde siparişlerini masaların üzerinde hazır halde buluyorlardı.

Bugüne geldiğimizde Pos sistemleri, işletme çalışanları ve makineleri ile entegre biçimde var olan, sipariş ileten, hesaplayan, satış gerçekleştiren, raporlandıran ve daha birçok işlemi manuel ve otomatik yapan araçlar olarak sektörde kullanılmaktadır. Pos sistemi işlevleri ve araçları ile işletmelere otomasyon sağlayarak işletmelerin performansına büyük artılar katmaktadır.

Gelecekte değişen sektör ihtiyaçlarına göre başka işlevler de kazanacağı tahmin edilen Pos sistemlerinin değişen teknolojiye paralel olarak yazılım ve donanımsal boyutta gelişeceğini öngörebiliriz. Dokunmatik ekranların yaygınlaşması ile Pos cihazlarındaki tuş takımlarının da yerlerini dokunmatik ekranlara bırakması ve web tabanlı arka ofis programları, son dönem teknolojik gelişmeleri açısından iyi bir örnek olabilir.